GÜLSUYU GÜLENSU YAŞAM VE DAYANIŞMA MERKEZİ AÇILIYOR...

Gülsuyu Gülensu Yaşam ve Dayanışma Merkezi açıldı nihayet..  Siz bu satırları okurken yaklaşık yirmi kişilik bir gönüllü topluluğu 3 ay süren süren bir hazırlıklar sürecinin sonunda başarılı bir kolektif birliktelikle mekân sorunu, işleyiş sorununu, örgütlenme sorununu çözdü.

Niçin Dayanışma Merkezi ?

Hepimizin de bildiği gibi mahallemiz (Gülsuyu-Gülensu) gerek yöresel örgütlenme,  gerekse sosyal-politik örgütlenmeler konusunda oldukça bereketli bir geleneğe sahip. 1970’ ler den bu yana mahallemizin geçmişine bir uzandığımızda, diğer mahallerden farkını hemen ayırt etmek mümkündür. Her dönem dayanışma ilişkilerini korumuş, bir mahallelilik bilincini oluşturmuş, her koşulda bir arada durmayı becermiş ender mahallelerden olduğumuzu gururla ifade edebiliriz.

Buna rağmen özellikle 2004’ lü yıllardan itibaren mahallemiz olağanüstü bir süreç yaşamaktadır. ‘Kentsel Dönüşüm’ denen olgu İstanbul  için yeni bir vizyon ve strateji belirlemenin anahtar simgesi olmuştur. Özellikle uygulamalara baktığımızda rant değeri oldukça yüksek olan yerleşim bölgelerinde Yoksulların,  Kürtlerin, Çingenelerin oturması bir sorun olarak belirlenmiş, buralar bir suç yuvası, uyuşturucu ve fuhuş yerleri olarak tanımlanmış, ve buradan çıkışla buraların temizlenmesi, ıslah edilmesi öngörülerek önce Sulukule boşaltılmış, ardından Ayazma sakinleri Bezirganbahçe’ ye kentdışına sürülmüştür. Bizim mahallemizde aynı dönemlerde Kentsel dönüşüm alanı ilan edilmiş, gerek olağanüstü manzarası ile gerekse sağlam ve depreme dayanıklı zemini ile rant çevrelerinin iştahını kabartmıştır. Ama bir şeyi hesaba katmamışlardı o da mahallelinin bir arada olma gücü.. Muhtarlar, Mahalle Derneği, ve kanaat önderlerimiz ile İstanbul’ da ilk defa örgütlü bir güç olarak sürece müdahale etmiş, itiraz dilekçeleri, plan iptal davaları, imza kampanyaları, basın açıklamaları ile örnek bir mahalle olmuştuk.

Lakin geçmiş bu başarıdan bu güne baktığımızda ‘Kentsel Dönüşüm’  süreci  TOKİ, İBB ve Hükümet nezdinde daha kararlı bir duruşla güçlü yasal düzenlemeyi de sağlayarak güçlü bir saldırıya hazırlanırken bizim geçmişteki bu örgütlü gücümüz  bir mahalle örgütlenmesine dönüşememiş, mahallemizin, muhtarlarını, kanaat önderlerini, yöre derneklerini de içine alan bir danışma heyeti bile oluşturulamamıştır…

Dayanışma Merkezinin Misyonu ?

 Uzun yıllardır bu mahallede yaşıyor, burada çeşitli sosyal, kültürel, politik çalışmalar yapıyoruz. Hepimiz şundan eminiz ki ; Emeği ile çalışanlar olarak işyerlerimizdeki yaşanan sorunları sadece sendikaya havale etmeden o sorunun çözümlerini üretmeye bizzat girişmeden; Okullarımızda yaşanan sorunları çözme iradesi gösteren bir öğrenci kolektifi oluşturamadan ; Mahallelerimizde de ne sorun yaşanırsa yaşansın o sorunu bizzat mahallelinin içinde olacağı-çözebileceği örgütlenmeler yaratmadan –Onlar adına-  ne kadar güçlü oluşumlar olursak olalım bir halk örgütlenmesi  yaratmış sayılmayız.  İşte GÜLSUYU GÜLENSU YAŞAM VE DAYANIŞMA MERKEZİ’ nin ilk hedeflerinden bir tanesi mahallemizin hiçbir dinamiğini ayırt etmeden Maraşlısı Çorumlusu, Alevisi, Sünnisi, Türkü, Kürdü ayırt etmeden yıllardır iç içe yaşadığı bu yaşam alanımızda süratle bir araya gelerek ortak akıl üretme yoluna girmek olacaktır.

DEVAM EDECEK...

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !